Усі статті Поради та ідеї від YesYes Шлюбний контракт в Україні: на що впливає та як укласти?

Шлюбний контракт в Україні: на що впливає та як укласти?

Завдяки голлівудським фільмам, думка про шлюбні договори склалася неоднозначна. Наче це мало не контракт з дияволом, який дозволить відсудити все майно з надуманих причин і залишити одного з подружжя ні з чим. Крім того, деякі пари вважають, що укладення шлюбного договору – це передчасні думки про розлучення, що ніяк не може сусідити з любов'ю, романтикою та підготовкою до весілля.

Ми хочемо розвіяти ці міфи та розповісти, навіщо ж укладають шлюбний контракт в Україні насправді. А остаточне рішення вже лишається за вами.

Що таке шлюбний контракт

Шлюбний договір (або шлюбний контракт) – це нотаріально завірена угода між подружжям. У цьому документі описані матеріальні питання: майно, фінанси та нерухомість.

Важливий момент: договір впливає не лише на розподіл майна у разі розлучення. Він також регламентує ваші фінансові питання у шлюбі – хто платить за певними кредитами, хто володіє квартирою чи дачею, хто зобов'язується оплачувати навчання дітей тощо.

Навіщо і коли укладати шлюбну угоду

Фінансові питання нерідко стають каменем спотикання та причиною непорозумінь у сімейному житті. Звичайно, ми бажаємо вам довгих років щасливого шлюбу, але життєві обставини можуть складатися по-різному. Шлюбний договір зможе уберегти вас від зайвих конфліктів через поділ майна та значно полегшить цей процес: не забувай, що судові розгляди не лише потріплють вам нерви та погіршать стосунки, а й стануть значними фінансовими витратами.

Також цей документ стане в нагоді не тільки при оформленні розлучення. Він допоможе розібратися та домовитися, кому яке майно належить, хто виплачує кредити чи відповідає за оплату медичних страховок та відпусток. Такий порядок у фінансових справах вашої родини не тільки вирішить фінансові конфлікти ще до їх виникнення, а й у деяких випадках зможе вберегти від шахрайства третіх осіб. Отже повір, шлюбний договір – це не прояв дріб'язковості чи меркантильності, це прозорість та відчуття безпеки: важливі питання не доведеться вирішувати на емоціях, адже ви заздалегідь, у спокійній обстановці та доброзичливій атмосфері все обговорите та домовитеся так, як вважаєте за правильне.

До речі, укладати шлюбний договір необов'язково напередодні весілля або одразу після нього. Укласти договір ви можете у будь-який момент шлюбу: наприклад, коли у вас запланована купівля великого майна або народження дітей.

Важливий момент: договір може регулювати права (загальні для подружжя або одноосібні для одного з них) на те майно, яке планується купити, а не вже придбане. Давай розберемося на прикладі, щоб було зрозуміліше :) Мишко і Таня вже перебувають у шлюбі і разом купили квартиру через рік після одруження. До весілля Михайло вже мав машину, а зараз вони хочуть купити дачу за містом. Якщо пара укладе договір до купівлі дачі, то Мишко залишиться єдиним власником машини (купівля до шлюбу), квартира буде спільним майном (нажите у шлюбі), а права на майбутню дачу можна визначити договором.

Що можна описувати у шлюбній угоді

За допомогою шлюбної угоди в Україні законно можна розподілити між подружжям такі пункти:  

  • Права на власність (рухому і нерухому), яку ви придбали у шлюбі або до нього;
  • Права на заощадження на банківських рахунках;
  • Розмір доходів кожного з подружжя, який не включається у загальний сімейний бюджет;
  • Відповідальність за виплату кредитів;
  • Розподіл відповідальності за покупки та витрати (наприклад, медичне страхування, оплату навчання дітей, відпусток);
  • Розмір і тривалість виплати аліментів після розлучення;
  • Права на володіння ювелірними прикрасами, придбаними одним з подружжя.

Що не можна описувати у шлюбному контракті

В Україні заборонено регламентувати особисті відносини шлюбним договором. Тобто, закріпити за чоловіком обов'язок прати свої шкарпетки самостійно щонайменше двічі на тиждень за допомогою контракту не вийде :)

Також закон не дозволить набрати чинності правилам із договору, які порушують права дітей або ставлять одного з подружжя у невигідне становище. Навіть якщо ваш юрист та нотаріус закріплять такі правила у контракті, суд визнає їх недійсними. Наприклад: не можна прописати пункт, за яким ініціатор розлучення немає права бачитися з дітьми, оскільки це порушення батьківських прав. Після розлучення таку вимогу суд задовольнить лише у випадку, якщо обвинувачений батько справді згубно впливає на дітей та якимось чином порушує їхні права.

Не пройде і знамените правило з американських фільмів "у разі зради все майно переходить тому з подружжя, хто зберіг вірність". Як пам'ятаємо з попереднього абзацу, така умова ставить у невигідне становище іншу особу – етичні міркування та особисті взаємини пари не повинні впливати на фінансовий контракт.

Як укласти шлюбну угоду в Україні

Для правильного складання шлюбної угоди вам знадобиться допомога юриста, а для його завірення – послуги нотаріуса.

Приклад шлюбної угоди ти можеш скачати на сайті WonderLegal.

Для оформлення договору вам знадобляться наступні документи: 

  • Паспорти,
  • Ідентифікаційні коди,
  • Свідоцтво про шлюб (або довідка з РАЦСу про те, що ви вже подали заяву на реєстрацію),
  • Свідоцтво про народження дитини (якщо ви вже стали батьками і хочете прописати пункти, що стосуються дітей, у договорі),
  • Оригінали документів про володіння тим майном, права на яке ви хочете регламентувати у шлюбному договорі .

Розірвати шлюбний договір або змінити його умови теж нескладно, якщо на це згодні обидва партнери. В іншій ситуації розірвати шлюбний договір можна за умови, що його пункти порушують права одного з подружжя, обмежують його в майнових правах або негативно впливають на дітей.

ПОПЕРЕДНЯ СТАТТЯ Час купити весільну сукню зі знижкою: добірка, що врятує твій бюджет
НАСТУПНА СТАТТЯ 5 корисних звичок, які покращать ваше подружнє життя
Читайте також
Свадебные клятвы: советы по написанию и вдохновляющие примеры
Поради та ідеї від YesYes
Свадебные клятвы: советы по написанию и вдохновляющие примеры
Первая встреча жениха и невесты: 5 трогательных вариантов
Поради та ідеї від YesYes
Первая встреча жениха и невесты: 5 трогательных вариантов
Традиция бросать букет: невеста, делись счастьем
Весільні традиції
Традиция бросать букет: невеста, делись счастьем
Обручки з діамантом: 12 найпопулярніших форм дорогоцінного каміння
Весільні традиції
Обручки з діамантом: 12 найпопулярніших форм дорогоцінного каміння
Тут молодята шукають спеціалістів

Створено вже 4228 тендерів на YesYes

  1. Створюй оголошення (тендери)
  2. Отримуй пропозиції від спеціалістів
  3. Обирай кращих
Тендери допомагають заощадити безліч часу на пошуки.

Переглянути тендери Створити тендер

Оберіть вашу роль на весіллі

Я готуюся до весілля Я весільний спеціаліст

Пишіть сюди всі Ваші запитання, ідеї,
зауваження і просто думки з приводу
роботи нашого порталу